Irlanda i bëri thirrje Komisionit Evropian që të qartësojë bazën ligjore për pezullimin e ndihmës për palestinezët dhe shprehu kundërshtimin për ndalimin e ndihmës.

@AKayadibi1

”Kuptimi ynë është se nuk ka bazë ligjore për një vendim të njëanshëm të këtij lloji nga një Komisioner individual dhe ne nuk mbështesim një pezullim të ndihmës”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme irlandeze. Njoftimi për pezullimin e ndihmës erdhi të hënën nga Komisioneri i BE-së Oliver Varhelyi.

Po ashtu edhe Gjermania dhe Austria njoftuan se do të ndalin ndihmën e zhvillimit për palestinezët, raporton Al Jazeera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Në Kombet e Bashkuara mohojnë se kanë urdhëruar stafin të mos përdorin fjalët “luftë dhe pushtim”, për situatën në Ukrainë

Kombet e Bashkuara kanë mohuar se stafit të tyre u është thënë…

Kurti për raportin e TI-së: Lufta jonë kundër korrupsionit, po vazhdon të jap rezultate

Transparency International, ka bërë të ditur se Kosova ka shënuar përparim në…

Ministri i Jashtëm ukrainas: Krimi më i tmerrshëm është se Rusia vjedh fëmijët ukrainas

Transferimi i dyshuar i detyruar i mijëra fëmijëve ukrainas nga Rusia, është…

Truss: Ukrainës i duhen më shumë armë

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, u ka kërkuar…

Rodrigo Duterte, presidenti i Filipineve njofton largimin nga politika

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka thënë se nuk do të kandidojë…