Deri tani në Maqedoninë e Veriut janë aplikuar gjithsej 1.411.735 doza të vaksinës.

Në pikat e vaksinimit nëpër shtet dhe në terren janë vaksinuar gjithsej 763.965 qytetarë.

Vetëm gjatë ditës së djeshme, janë vaksinuar gjithsej 13.493 qytetarë, kurse dozën e parë të vaksinës e kanë pranuar 2.057 persona, kurse janë rivaksinuar 647.769 persona.

“Me numrat e fundit, 55% e popullsisë mbi 40 vjeç kanë pranuar së paku një dozë të vaksinës dhe 30% e popullsisë mbi 18-39 vjeç janë vaksinuar me së paku një dozë të vaksinës”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohet një serb për krime lufte në Kosovë

Një serb është arrestuar për krime lufte të kryera ndaj popullatës civile…

Haradinaj ia uron fitoren Vetëvendosjes

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ia ka uruar fitoren Lëvizjes Vetëvendosje duke…

Themelohet mekanizmi për dokumentimin e krimeve të kryera gjatë luftës në Kosovë

Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e sotme ka miratuar themelimin për mekanizmin…

Rekord viktimash nga Kovidi në vend, regjistrohen edhe 1 302 raste të reja

Gjatë ditës së sotme është regjistruar një rekordi i ri i viktimave…

Migrantët, Spasovski: Për momentin gjendja është stabile

Kryeministrit Oliver Spasovski u shpreh i prerë se vendi nuk do të…