Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka publikuar raportin e fundit të inteligjencës mbi luftën në Ukrainë.

Në deklaratën e saj, ministria tha se pajisjet ruse të ripërdorura tani përbëjnë një pjesë të madhe të pajisjeve ushtarake të Ukrainës.

Raporti vazhdoi duke thënë se Ukraina ka të ngjarë të ketë kapur të paktën 440 tanke luftarake kryesore ruse dhe rreth 650 automjete të tjera të blinduara që nga pushtimi, me mbi gjysmën e flotës së tankeve të Ukrainës që aktualisht është në terren, që potencialisht përbëhet nga automjete të kapura.

Ndërkohë, dështimi i ekuipazheve ruse për të shkatërruar pajisjet e paprekura përpara se të tërhiqen ose të dorëzohen “theksojnë gjendjen e tyre të dobët të stërvitjes dhe nivelet e ulëta të disiplinës së betejës”, njoftoi ministria.

Raporti shton se “Me formacionet ruse nën tendosje të rëndë në disa sektorë dhe trupat gjithnjë e më të demoralizuara, Rusia ka të ngjarë të vazhdojë të humbasë armatimin e rëndë”.

Ndryshe, autoritetet ukrainase kanë pohuar se kanë çliruar 500 kilometra territor që prej kohës kur ka nisur pushtimi rus më 24 shkurt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Amerikanët dhe gjermanët rreth anëtarësimit të Ukrainës në NATO: Aktualisht nuk është koha për këtë

Pasi presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, nënshkroi një dokument të premten në…

100 raste te reja me Kovid -19

Rreth 100 raste të reja me Kovid 19 janë konfirmuar gjatë 24…

Ziadin Sela: Ata janë me aftësi të veçanta, ne jemi me ego të kufizuar!

Ziadin Sela / Ata nuk janë me aftësi të kufizuara, por jemi…

Hungaria për herë të dytë refuzon kërkesën për të ekstraduar Gruevskin

Hungaria nuk do të ekstradojë ish kryeministrin Nikolla Gruevski as për ngjarjet…

Natë e vështirë për Kievin! Nuk ndalen shpërthimet, avionët ushtarakë fluturojnë pranë ndërtesave

Shpërthime të shumta janë ndjerë këtë të premte në mbrëmje në Kiev,…