Ministria britanike e Mbrojtjes publikoi raportin e fundit të inteligjencës së saj ushtarake për situatën në Ukrainë.

Aty thuhet se rusët po përforcojnë forcat e tyre në rajonin e pushtuar Kherson, në perëndim të lumit Dnieper, me rezervistë të mobilizuar, por theksohet se bëhet fjalë për një numër shumë të vogël ushtarësh.

Në gjashtë javët e fundit, forcat tokësore ruse janë zhvendosur në pozicione mbrojtëse në vijën e frontit, që ndoshta është rezultat i një “mungese drastike të fuqisë punëtore” dhe “stërvitjes së dobët”, sipas inteligjencës britanike.

“Edhe nëse Rusia arrin të konsolidojë linjat e saja afatgjata të mbrojtjes në Ukrainë, ajo do të mbetet e pambrojtur”, thuhet në raport.

“Nëse dëshiron të shkojë në ofensivë, do të duhet të krijojë njësi me cilësi më të lartë dhe shumë të lëvizshme që janë të afta të reagojnë dinamikisht ndaj Ukrainës, si dhe të kryerjes së operacioneve sulmuese në shkallë të gjerë”, shkruan në raport.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të Ukrainës më 24 shkurt duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Amerikani ka fituar deri më tani mijëra euro pasi raportoi makinat e ndezura pa shofer në New York

Disa po fitojnë shuma të mëdha parash duke raportuar automjete komerciale të…

Turqia thotë se Finlanda dhe Suedia akoma nuk i kanë përmbushur detyrimet për NATO

Ministri i Jashtëm i Turqisë tha të enjten se Suedia dhe Finlanda…

Protestuesit e zemëruar përleshen me policinë në Britani

Qindra protestues të zemëruar u përlplasën këtë të shtunë me policinë britanike.…

MPB me detaje rreth aksionit të mbrëmshëm në Shkup, të arrestuarit dyshohen për vrasje! Policia në kërkim të dy personave tjerë

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se nga aksioni i djeshëm i…

Merkel: Nga 2008-ta Putin merret me pavarësinë e Kosovës

Ish-kancelaria e Gjermanisë, Angela Merkel, ka dhënë detaje për situatat e ndryshme…