Ministria britanike e mbrojtjes ka publikuar përditësimin e saj të fundit mbi situatën në terren në Ukrainë.

Sipas saj, Vladimir Putin pritet t’i drejtohet të dy dhomave të parlamentit rus më 30 shtator, shkruan Sky News.

“Ekziston një mundësi realiste që Putini të përdorë fjalimin e tij për të shpallur zyrtarisht pranimin e rajoneve të okupuara të Ukrainës në Federatën Ruse”, thotë Ministria e Mbrojtjes.

“Referendumet që po zhvillohen aktualisht brenda këtyre territoreve janë planifikuar të përfundojnë më 27 shtator”.

Ato po zhvillohen në Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shtatorja e Adem Jasharit në Prizren do të dërgohet për rimodelim

Shtatorja e Adem Jasharit që është vendosur më 28 Nëntor pranë qendrës…

Lavrovi kërcënon sërish Suedinë, ky është reagimi i ashpër nga suedezët

Eurodeputeti suedez, Charlie Weimers, i është kundërpërgjigjur shefit të diplomacisë ruse, Sergei…

Inaugurimi i Këshillit për Demokraci, Osmani: Kosova bëri një hap të rëndësishëm për jetësimin e zotimeve

Presidentja, Vjosa Osmani, ka inauguruar Këshillin për Demokraci dhe të Drejta të…

Kryeministri i Spanjës do të shkojë në Kiev për t’u takuar me Zelenskyn 

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, do të udhëtojë për në Kiev në…

Kryeministri Kurti: Javën e dytë të Dhjetorit mund të ndodhë takimi me Vuçiç

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se është diskutuar mundësia që në…