Moska është detyruar të “zhvendosë nyjet e furnizimit” më në jug dhe në lindje për shkak të sulmeve ukrainase në vazhdën e tërheqjes nga Kherson, pretendon ministria britanike e inteligjencës.

Ministria e Mbrojtjes (MM) tha se tërheqja e Rusisë nga bregu perëndimor i lumit Dnipro i ka ofruar Ukrainës “mundësi për të goditur nyjet dhe linjat e komunikimit të logjistikës ruse”.

Ministria e Mbrojtjes shtoi se “Ky ka shumë të ngjarë të ketë shtysë që të ruan logjistikën e saj të zhvendosur në nyjet e saj, duke përfshirë këtu transferimin e tij, më në jug dhe në lindje”.

“Njësitë ruse të logjistikës do të duhet të kryejnë ngarkim-shkarkim më shtojnë punë intensive nga transporti hekurudhor në atë rrugë. Lëvizja rrugore më pas do të thotë të gjithë të vërtetën e pambrojtur ndaj artilerisë ukrainase ndërsa ato lëvizin për të furnizuar pozicionet mbrojtëse ruse përpara”, shkruan në raportin e inteligjencës britanike.

“Mungesa e municioneve të Rusisë (e përkeqësuar nga këto sfida logjistike) ka të ngjarë të jetë një nga faktorët kryesorë që aktualisht kufizon potencialin e Rusisë për të rifilluar operacionet tokësore ofensive efektive në shkallë të gjerë”, thuhet në raport.

Ndryshe, ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm në Rusi më 24 shkurt duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

SHBA: Jep dorëheqje sekretari për Siguri Kombëtare

Presidenti Donald Trump ka njoftuar se ushtruesi i detyrës së Sekretarit për…

Beqa (PDK): Kryesuesi i Komisionit të Jurisprudencës mban tetë pozita

Ministrja e Drejësisë Albulena Haxhiu, para deputetëve të Kuvendit të Kosovës i…

Menendez, Escobarit: Po i bëni presion Kosovës ta bëjë një Asociacion që bie ndesh me Kushtetutën – mos ta bëjmë edhe një tjetër Republika Srpska

Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme të Senatit amerikan, Bob Menendez,…

Rrëfimi i Agim Murtezit nga Lipjani – Haga e kishte arrestuar gabimisht për krime lufte

Mëngjesi i 17 shkurtit të 2003-tes, ishte i pazakontë për Agim Murtezin…

Spitali i fëmijëve në Mariupol u shkatërrua nga sulmet ajrore ruse

Një spital për fëmijë në qytetin port jugor është shkatërruar plotësisht nga…