Zoran Trajkovski, i punësuar në MPB tha se për më tepër se një muaj para se të ndodhë vrasja e pesëfisht ka pasur informacione se do të ketë incident dhe se do të vuajnë njerëz të pafajshëm.

“Disa muaj para ngjarjes, diku 30-40 ditë mora të dhëna se në rajonin e Likovës përsëri janë paraqitur formacione parmilitare me uniforma. Ata më herët kanë pasur shenjën e UÇK-së, kurse këto tani kanë pasur shenjën e Iliridës. Kontaktova me Nikolla Spasovskin, shefin e atëhershëm të SPB-së Shkup, si dhe me Sinisha Aleksovskin. Nga dy burime kam marrë informacione se rreth festave të Veligdenit do të ndodh incident në të cilin do të vuajnë njerëz të pafajshëm. Mu tha se do të sulmohet stacioni policor ose njerëz të pafajshëm. Këtë e thash në inteligjencën ushtarake dhe deputetëve. Nuk i tregova burimet, por në asnjë moment nuk përmendej Liqeni i Smillkovës”, ka deklaruar Trajkovski. /SHENJA/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…