Arafat Muharremi do të shkarkohet nga posti i drejtorit të Policisë Financiare, mëson Infomax jozyrtarisht, pasi ndaj tij është ngritur kallëzim penal nga Prokuroria e Shtetit për shoqërim me qëllim rëndimin e konfiskimit të pasurisë në çështjen “Trust” ndaj kompanis “Transmet” të Sead Koçanit.

Sipas Infomax, Arafat Muharremi në një bisedë telefonike me kryeministrin Dimitar Kovaçevski ka pranuar kërkesë që menjëherë të jep dorëheqje të parevokueshme nga pozita e drejtorit të Policisë Financiare, në të kundërtën nëse nuk e bën këtë do të shkarkohet nga Qeveria që e emëron.

Arafat Muharremi në rastin “Trust”, së bashku me prokurorët Artan Ajro dhe Gavril Bubevski, kanë mundësuar bartjen e pronës së “Transmet” personave të tretë në mënyrë që gjykata të mos mund ta konfiskojë pasurinë.

Ajo që mbeti për konfiskim ishte prona e “TV Nova” e cila ishte e ngarkuar me detyrime të barabarta me vlerën e pasurisë, kështu që Sead Koçani arriti të shmangë konfiskimin. Muharremi para kësaj detyre ishte hetues në Prokurorinë Speciale. Ai është kuadër i emëruar nga LSDM.

Burimi i lajmit origjinal Infomax.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Familja e zëdhënësit të Kremlinit sanksionohet nga SHBA-ja

Familja e zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov, është sanksionuar nga qeveria amerikane.…

Kosova hap kufijt me Maqedoninë pa PCR teste

Qeveria e Kosovës ka mbajtur mbledhje korresponduese ku ka miratuar projektligje, vendime…

32 viktima të tjera nga Covid në Kosovë

Konfirmohen 1612 raste të reja Kosova ka shënuar sërish një bilanc të…

Pacientët e sëmurë me astmë, duhet të izolohen deri në 12 javë, sepse janë më të rrezikuar nga koronavirusi

Media britanike “Daily Mail”, raporton se personat e sëmurë me astmë në…

Tragjedi në Kosovë | Digjet shtëpia në Gjakovë, dyshohet se janë djegur 2 fëmijë

Një tragjedi ka ndodhur sot në Kosovë. Mediat vendase raportojnë se një…