Pakistani dhe India shpesh shkëmbejnë zjarr në rajon, por tensionet janë rritur që nga 5 gushti kur New Delhi anuloi statusin e veçantë të Kashmirit të administruar nga India, ndërpreu shërbimet e internetit dhe të telefonit, dhe kufizoi rreptësishtë lëvizjet e njerëzve.

Kashmiri është i ndarë midis fqinjëve që posedojnë armë bërthamore dhe pretendohet nga të dyja palët.

Ministria tha se Pakistani thirri një të dërguar indian, dhe paraqiti një notë proteste zyrtare, për shkelje të vazhdueshme të armëpushimit, që sipas tyre paraqet “kërcënim për paqen rajonale”.

Dy nga tre luftërat midis Pakistanit dhe Indisë – që nga pavarësia nga Britania më 1947 – ishin mbi kontrollin e Kashmirin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…