Ka tejkaluar mbi 300 mijë numri i personave që kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit në Indi e cila është një prej vendeve më të prekura nga pandemia.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se me vdekjen e 4.454 personave në 24 orët e fundit, numri i viktimave në vend ka shkuar në 303.720. Me 222.315 raste, numri i përgjithshëm i rasteve arriti në 26.752.447 dhe në këtë mënyrë në Indi është regjistruar shifra më e ulët e rasteve ditore që nga 15 prilli.

Numri i vdekjeve ditore për herë të parë shkoi mbi 4 mijë më 8 maj, ndërsa me 4.529 jetë të humbura më 19 maj në vend u regjistrua niveli më i lartë i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë.

Numri i rasteve ditore të cilët arritën kulmin në vend, që nga 7 maji e deri tani ka hyrë në trendin e rënies. Në 6 ditët e fundit ka rënë nën 300 mijë.

– Pandemia ka kaluar në rënie në qytetet e mëdha të Indisë

Numri i rasteve ditore të COVID-19 në kryeqytetin New Delhi të Indisë i cili më 22 prill ishte mbi 26 mijë, theksohet se në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.649 raste. Dhe në Mumbai i cili ka një popullsi rreth mbi 12 milionë banorë, më 4 prill u shënuan mbi 11 mijë raste, ndërsa në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.427 raste të reja.

Ekspertët paralajmërojnë se numri i vërtetë i vdekjeve dhe rasteve mund të jetë shumë më i lartë se nga shifrat e publikuara.

– Fushata e vaksinimit

Në kuadër të fushatës së vaksinimit e cila ka filluar më 16 janar, në Indi janë kryer 196.051.962 doza të vaksinës.

Në vendin popullsia e të cilit ka arritur në rreth 1,4 miliard banorë vaksinimi nuk ka arritur ende në nivelin që mund të ndalojë pandeminë. Instituti i Serumeve të Indisë ka deklaruar se në vend ka probleme në furnizimin me vaksina.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…