Gjashtë persona janë arrestuar nga policia e Londrës pasi anëtarët e lëvizjes klimatike “Extinction Rebellion” sulmuan parlamentin britanik.

Katër protestues që ishin në Dhomë u morën dhe u arrestuan, karrigia e kryetarit nuk u dëmtua, sipas reuters.

U arrestuan edhe dy të tjerët, njëri që u ngjit në skelat përpara parlamentit dhe tjetri që ishte në trotuarin brenda ambienteve të parlamentit.

Para kësaj, grupi i klimës publikoi një foto të pesë personave që mbanin pankarta në sallë me mbishkrimet “Le të vendosë populli” dhe “Kuvendi Civil – tani”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Deri më 31 gusht vazhdohet kufizimi i përkohshëm i lidhjeve të Greqisë me Maqedoninë e Veriut

Vendimi ministror për kufizim të përkohshëm të lidhjeve të Greqisë me Maqedoninë…

“27 Prilli”, Gjykata e Apelit uli dënimin e Abdylfeta Alimit dhe Mitko Çavkovit

Gjykata e Apelit ka ulur dënimet me burg për të akuzuarit në…

Evropa vendos kufizime pas valës së katërt të rritjes së rasteve me koronavirus

Në të gjithë Evropën, kufizime gjithëpërfshirëse për COVID-19 po vendosen në një…

Fati i PSP-Së: Raundi i tretë pa marrëveshje

Ende nuk ka një marrëveshje mes shumicës dhe opozitës për Ligjin për…

Të premten do të arrijnë në Shkup 45 viktimat e aksidentit tragjik në Bullgari

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut për “Alsat” konfirmojnë…