Hungaria nuk do të ekstradojë ish kryeministrin Nikolla Gruevski as për ngjarjet lidhur me të enjten e përgjakshme, kanë bërë të ditur nga Ministria e Drejtësisë.
“Është pranuar njoftimi se Gjykata Rajonale Supreme ka sjellë vendim përfundimtar se nuk janë plotësuar normativat ligjore për ekstradimin e Nikolla Gruevski, sepse me kërkesë të tij i është miratuar azili në Hungari. Në përputhshmëri me aktin numër 38 për ndihmë ndërkombëtare juridike, personit të cilit i është dhënë azili nuk do të ekstradohet në shtetin nga ku ka ikur”, kanë thënë nga ministria e Drejtësisë për A1on, përcjell SHENJA.
Hungaria ka refuzuar ekstradimin e Gruevskit pas kërkesës për të vuajtur dënimin me burg për lëndën “Tanku” të PSP-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Synimi i Turqisë “nuk është të bllokojë” anëtarësimin në NATO të Suedisë dhe Finlandës, thotë Stoltenberg

Turqia e ka bërë të qartë se qëllimi i saj nuk është…

28 haxhinjë nga Turqia ndërrojnë jetë gjatë Haxhit

Kreu i Drejtorisë së Çështjeve Fetare (Diyanet) në Turqi, Ali Erbash, ka…

Hallaçi: Betejë në Kumanovë

Herët në mëngjesin e të shtunës.me datën 09.05.2015, rreth orës 5.oo në…

Irani fillon pasurimin e uraniumit

Kryetari i parlamentit të Iranit tha se vendi filloi të premten pasurimin…

Orët policore në fundjavë, 16:00 të pasdites deri në 05:00 të mëngjesit

Qeveria ka dalë me një komunikatë të re ku ka bërë me…