Të paktën katër fëmijë janë vrarë nga një burrë që mbante një sëpatë në një çerdhe fëmijësh në qytetin Blumenau në Brazilin jugor, thonë zyrtarët lokalë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, katër fëmijë të tjerë u plagosën nga 25-vjeçari që hyri në çerdhe rreth orës 09:00 me orën lokale të mërkurën.

Zyrtarët e spitalit thanë se të plagosurit ishin të gjithë nën moshën tre vjeç.

Policia tha për mediat lokale se sulmuesi ishte dorëzuar dhe se ai ishte arrestuar nga policia.

Guvernatori i shtetit Santa Catarina – ku ndodhet Blumenau – ka shpallur tre ditë zie.

Presidenti Luiz Inácio Lula da Silva shkroi në Twitter se “nuk ka dhimbje më të madhe se ajo e një familjeje që humbet fëmijët apo nipërit e saj, aq më tepër kur është përmes një akti dhune ndaj fëmijëve të pafajshëm që nuk mund të mbrohen”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani takoi administratoren e USAID-it, konfirmohet mbështetja për Kosovën

Presidentja Vjosa Osmani është takuar me administratoren e USAID-it, Samantha Power, të…

Dalin detaje për personin që humbi jetën në rrugën Shkup-Bllacë

Një aksident i rëndë me pasoja fatale në dalje të Shkupit, rrugës…

Asociacioni i Komunave kërkon fond emergjent pas vërshimeve

Delegacioni i Bordit të Asociacionit të Komunave të Kosovës sot e kanë…

Mbaron afati për arritjen e marrëveshjes rreth klimës: Vendet e pasura nuk janë të gatshme të sakrifikojnë

Negociatorët në Konferencën e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike (COP26) në…

​Lumezi dhe Hovenier diskutojnë për nevojën e forcimit të sundimit të ligjit

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka zhvilluar takim virtual me ambasadorin e…