Bashkisë së Bordeaux i është vënë zjarri teksa protestat franceze vazhduan për planet për të rritur moshën e pensionit.

Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të gjithë Francën të enjten, me 119 mijë në Paris, sipas shifrave nga ministria e brendshme, raporton BBC.

Policia hodhi gaz lotsjellës ndaj protestuesve në kryeqytetin francez dhe 80 persona u arrestuan në të gjithë vendin.

Demonstratat u nxitën nga legjislacioni që rrit moshën e pensionit me dy vjet në 64.

Zjarri përfshiu derën e përparme të bashkisë në qytetin jugperëndimor të Bordeaux të enjten në mbrëmje pas një dite protestash dhe përleshjesh.

Nuk ishte e qartë se kush ishte përgjegjës për zjarrin, i cili u shua shpejt nga zjarrfikësit.

Në Paris, demonstratat përgjithësisht paqësore panë përleshje të herëpashershme të policisë me rebelët e maskuar të cilët thyen xhamat e dyqaneve, demoluan mobiljet e rrugës dhe sulmuan një restorant McDonald’s, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kurti reagon pasi u rrah djali i Rashiqit, ngjarjen e lidh me motive politike

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, ka reaguar pasi djali…

Kurti dhe Rizvanolli priten në takim nga Ndihmëssekretari i Energjisë në Amerikë, Andrew Light

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i shoqëruar nga Ministrja e Ekonomisë, Artane…

Inteligjenca britanike: Të paktën dhjetë anije ruse u larguan nga baza e Detit të Zi

Të paktën dhjetë anije ruse u larguan këtë javë nga baza e…

Shpërthime të fuqishme në Kiev, forcat ruse godasin stacionin e metros

Në orët e para të mëngjesit të sotëm janë dëgjuar mëngjesin e…

Kremer: Në plan afatgjatë, pranimi i propozimit francez do të jetë i mirë për qytetarët e RMV-së

“Kundërshtimet për pranimin e propozimit francez janë për shkak të emocioneve të…