Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, në shqyrtimin e propozimit të Qeverisë së Kosovës për emërimin e Komisionit për Dhënien e Provimit të Jurisprudencës, ka thënë se s’do të lejojë asnjë keqpërdorim në këtë proces.

Ajo këtë e tha kur u kundërpërgjigj disa deputetëve opozitarë të cilët hodhën kritika anëtarët e propozuara, njofton Klan Kosova.

“Për këtë sigurohem. Me ditë që veç njëri prej anëtarëve të Komisionet se ka kryer detyrën e tij, vetë iu bëj kallëzim penal në prokurori. Nuk jam si ministrat e kaluar që i kanë thirrur anëtarët e komisionit në zyre edhe iu kanë prezantuar lista se kush duhet të kalojë provimin e jurisprudencës. S’do ta bëj kurrë këtë, sikurse se kam bërë si deputete”.

Ajo ka thënë se është përkujdesur që anëtarët që janë propozuar të kenë integritet profesional dhe moral.

“Këto reagimet tuaja po ma përforcojnë bindjen se kam bërë shumë mirë që i kam propozuar personat në fjalë. Ky reagim brutal dhe këto shpifje që po i bëni ndaj tyre”.

Haxhiu tha se asnjëherë anëtarët e komisionet s’do të pranojnë lista as nga ministrja, presidentja, kryeministrit apo deputetët e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…