Kameramani i ‘Honeyland’, Samir Luma në ‘Twitter’, publikoi video të Hatixhe Murtova, ku shihet se i vendos autograf në afishen e filmit në Hollywood.

“Si në pasaportë”, i thotë kameramani Luma protagonistes në filmin ‘Honeyland’, Hatixhes.
Gjatë ditës së djeshme, gazeta britanike ‘The Guardian‘ e publikoi prognozën ku parashihet se filmi në të cilin rolin kryesor e ka Hatixheja, do të të fitojë çmimin Oskar për dokumentar.

Ndryshe, filmi “Honeyland” i regjisorëve Tamara Kotevska dhe Ljubomir Stefanov është nominuar në dy kategori për çmimin “Oskar”.

Kjo është hera e parë në kinematografinë e Maqedonisë, që një film të futet në listën e dy kategorive: – film më i mirë i huaj; – dokumentari më i mirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Qytetarët të përmbahen nga rezervimi i biletave

Vendimi për mbylljen e Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit dhe Aeroportin në Ohër…

Tërmet në Ohër, Strugë dhe Resnjë

Mëngjesin e sotëm është regjistruar një seri tërmetesh, epiqendra e të cilave…

Çmimet e derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetik informon se çmimet e benzinës dhe naftës mbeten…

Altrim Mamuti godet Musa Xhaferin: “Të mposhtet BDI bashkë me korrupsionin!”

Pas lajmit të djeshëm (Musa Xhaferi do të udhëheqë komisionin e BDI-së për…

Mbyllen 222 lokale të lojërave të fatit

Mbi 200 lokale të lojërave të fatit janë mbyllur pas aksionit të…