Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj edhe një herë ka folur për Gjykatës Speciale dhe krerët e UÇK-së që po gjykohen atje.

Ai ripërsëritë se votimi i një gjykate me bazë jashtë vendit ishte gabim i madh. Për këtë ai fajësoi ish-presidentin Hashim Thaçi dhe ish-kryetarin e PDK-së, Kadri Veselin.

“Po, ishte gabim votimi i kësaj Gjykate. Në Atë kohë personalisht dhe Aleanca s’e ka votuar. Ne kemi kërkuar që të në besohet ajo Gjykatë në Kosovë, pra t’i besohet Kosovës si çdo shteti të pavarur. Njëkohësisht të mos jetë një etnike. Këto dy vërejtje i kemi pasur”, tha Haradinaj.

“Votimi i tillë, çfarë është votuar kjo Gjykatë ka qenë gabim edhe i z.Thaçi edhe i z.Veseli edhe i PDK-së realisht në atë kohë, për shkak se ata kanë pranuar me votuar një Gjykatë që direkt ka shpreh mosbesim në sistemin vendor të drejtësisë, në shtetin e Kosovës. Mendojmë se kanë gabuar në atë kohë”, tha ai.

“Unë mendoj se Kosova ka mund të votojë një Gjykatë, pra në këtë kohë kur i është kërkuar nga bashkësia ndërkombëtare, pra nda aleatët tanë, amerikanët, europianët, themelimi i një gjykatë të kësaj natyre, Kosova ka mund të themelojë të njëjtën Gjykatë në Kosovë”, theksoi Haradinaj.

”Gabimi i parë është se kemi heq dorë nga vetvetja dhe nga zotësia që ne më bë gjykime të drejta ose gjykate fer për të gjitha palët pa marrë parasysh përkatësinë etnike”, tha Haradinaj për OraNews.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…