Ramush Haradinaj dorëzoi sot në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për interpretim të aktit të dorëheqjes nga posti i Kryeministrit të vendit dhe përkufizimin e kompetencave dhe funksionimit të Qeverisë pas këtij akti.

Qëllimi i kërkesës është, që jo vetëm të kërkohet sqarim për situatën juridike të krijuar pas dorëheqjes sime, dhe me këtë, të shmanget vakuumi institucional, por edhe që ky interpretim nga Gjykata Kushtetuese t’i qartësojë situatat e ngjashme në të ardhmen.

Dërgimi i kësaj çështjeje në Gjykatën Kushtetuese është dëshmi e përgjegjësisë institucionale, që Qeveria të veprojë brenda kuadrit kushtetues dhe ligjor, e si pasojë, të mos lejojë vakuum institucional deri në zgjedhjen e Qeverisë së re.

Shpresoj se për shkak të urgjencës Gjykata do të vendosë shpejt. Cilido të jetë ai vendim unë do ta respektoj.” shkruan Haradinaj ne nje postim ne facebook.

Në të njëjtën kohë Haradinaj i bën thirrje Presidentit të Republikës së Kosovës, Parlamentit dhe partive politike që të ndërmarrin veprimet e duhura për shpalljen e zgjedhjeve parlamentare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohet shkupjani për kërcënime në Fejsbuk

Policia ka njoftuar se nga i dyshuari është konfiskuar një celular dhe…

DW: Merkel refuzon hapjen e negociatave me Maqedonin e Veriut dhe Shqipërin

Sipas një raportimi të gazetës së njohur gjermane, Süddeutsche Zeitung” të premten…

Xhaferi: Kemi një shtet të përbashkët dhe të gjithë e kemi për obligim që ta ruajmë

Kreu i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi me…

Ndalohet për mosmbajtje të maskës, shkupjani sulmon fizikisht policët

Policia gjatë ditës së djeshme ka arrestuar një 21 vjeçar nga Shkupi…

Tërmet i fuqishëm në Ohër

Një tërmet me intensitet 3.8 ballësh sipas shkallës Evropione Makrozismike është ndjerë…