Një korridor humanitar është hapur, në tentim për të nxjerr civilët nga qyteti i rrethuar Severodonetsk nga forcat ruse në lindje të vendit.

Ky qytet po ballafaqohet me bombardime të vazhdueshme nga forcat ruse – dhe tashmë rreth 80 për qind e territorit kontrollohet nga Moska, transmeton Telegrafi.

Zyrtarët rusë thanë se korridori humanitar do të qëndrojë i hapur për 12 orë – pra nga ora 8 e mëngjesit. Kjo është hera e parë që një korridor humanitar po tentohet të mbahet i hapur në Severodonetsk.

Në anën tjetër Moska thotë se do t’i jep mundësinë forcave ukrainase në fabrikën e kimikaleve Azot, që të dorëzohen dhe të hedhin në tokë armët.

Vlerësohet se rreth 12 mijë njerëz po vazhdojnë të jenë në qytetin e rrethuar nga rusët në lindje të Ukrainës, përfshirë disa qindra që janë ngujuar brenda fabrikës së kimikaleve. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rreth 150,000 refugjatë ukrainas janë regjistruar në Gjermani

Gati 147,000 njerëz që po largohen nga lufta në Ukrainë janë regjistruar…

Gajser: Nëse gjykata nuk e kryen punën, do ta kryej vetë

Gazetari i gazetës italiane La Verita, Laris Gajser, i cili i publikoi…

Gjendja e Janevës duket se është përmirësuar, mund të kthehet në Shutkë

Ish Prokurorja Speciale Katica Janeva është në gjendje më stabile dhe me…

Katër viktima nga Kovid-19 dhe 19 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar katër viktima…

Clark vjen në Kosovë, takohet me Kurtin dhe Mehajn

Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, ka ardhur në Kosovë. Ai aktualisht…