Njerëzit që jetojnë në lindje të Rusisë janë shënjestruar edhe një herë nga hakerët, me sa duket duke sugjeruar se ata kishin qenë subjekt i një sulmi bërthamor.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kjo është hera e tretë që stacionet mediatike në vend transmetojnë “paralajmërime mashtrimi” në pak më shumë se dy javë.

Më 22 shkurt, një alarm i rremë i mbrojtjes civile tha se një “lajmërim për sulm ajror” ishte në fuqi, ndërsa një tjetër më 28 shkurt tha se kishte një “kërcënim rakete”.

Ndërsa mesazhi i së enjtes, megjithatë, përfshinte një detaj të ri – një udhëzim për ata që dëgjojnë ‘të marrin pilula’, të cilat zakonisht përdoren në emergjencat e rrezatimit.

Ata që shikonin televizor panë një hartë të Rusisë duke u kthyer gradualisht në të kuqe nga perëndimi në lindje, ndërsa një zë thoshte: “Kishte një sulm. Shkoni urgjentisht në një strehë”.

Ekranet u ndezën gjithashtu me një shenjë paralajmëruese të rrezatimit të zi dhe të verdhë dhe një mesazh që thoshte: “Të gjithë të strehohen menjëherë”.

Sipas raportimeve, imazhet ndërprenë programet televizive dhe radiofonike në Moskë dhe rajonin e Sverdlovsk, duke përfshirë qytetin e katërt më të madh të vendit, Yekaterinburg.

Ministria e Emergjencave të Rusisë tha: “Një alarm i rremë për sulm ajror u transmetua në Moskë pasi serverët e stacioneve radiofonike dhe kanaleve televizive u hakuan”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kreu i Komitetit Ushtarak të BE-së në Shkup: Kujdes nga sulmet kibernetike

Kryesuesi i Komitetit Ushtarak të Bashkimit Evropian, gjenerali Claudio Graziano ka tërhequr…

Krimet serbe ndaj shqiptarëve, Hajdari: Së shpejti aktakuzat për gjykim në mungesë

Në fillim të vitit të ardhshëm priten aktakuzat e gjykimit në mungesë…

Bullgaria kërkon përgjegjësi për djegjen e flamurit bullgar në Australi nga diaspora maqedonase

Qeveria bullgare kanë kërkuar përgjegjësi për djegien e flamurit bullgar gjatë kohës…

Plagoset një i burgosur në burgun e Idrizovës në Shkup

Gjatë ditës së djeshmë në burgun e Idrizovës në Shkup është therrur…

FCC i ndalon kompanisë kineze të komunikacionit të veprojë në SHBA

Komisioni Federal i Komunikimeve (FCC) i Shteteve të Bashkuara i ka hequr…