Njëzet e një mercenarë nga Maqedonia janë vrarë nga fillimi i “operacionit special ushtarak” në Ukrainë, ka njoftuar Ministria rus e Mbrojtjes, në brifingun e mbajtur sot në mengjes me gazetarë.

“Nga 24 shkurti, kur filluan sulmet ruse, në Ukrainë janë regjistruar 79 mercenarë nga Maqedonia, sipas Moskës zyrtare.

Sipas kësaj tabele, deri tani në Ukrainë kanë ardhur të luftojnë 6.956 mercenarë të huaj, kurse jetën e kanë humbur 1956, janë larguar 1779, kurse kanë mbetur edhe 3221.

Shtet qetmban rekordin sipas ketyre të dhënave është Polonia me 1831, prej të cilëve janë vrarë 378, 272 janë larguar, kurse edhe 1181 ende luftojnë, transmeton Fokus.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

KFOR-i i del në ndihmë FSK-së me helikopter për ta shuar zjarrin në Pejë

Forca paqeruajtëse që vepron edhe në Kosovë, KFOR-i, aktualisht është duke mbështetur…

Shqipëria heq karantinën për Maqedoninë dhe Greqinë

Komiteti i ekspertëve në Tiranë ka marr vendim që të heq plotësisht…

Lirohet ura mbi Liqenin e Ujmanit, vendoset KFOR-i

Protestuesit serbë kanë liruar urën mbi Liqenin e Ujmanit, ndërsa kanë zhvendosur…

Biden bisedon me liderët suedezë dhe finlandezë

Presidenti amerikan, Joe Biden, u ka thënë liderëve të Suedisë dhe Finlandës…

Vjosa Osmani dënon sulmin ndaj djalit të Nenad Rashiq, bën thirrje të hetohet edhe djegia e veturës së Bajqinovcit

Ushtruesja e detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas…