Kampioni i i MMA Habib Nurmagomedov i është bashkuar mesfushorit të Arsenalit Mesut Ozil në mbështetje të muslimanëve ujgurë në Kinë një çështje shumë aktuale në ditët e fundit. Ylli i Arsenalit ka kritikuar Kinën në mediat sociale për terr orin shtetëror mbi këtë popullsi dhe për këtë shkak është bërë një problem të madh për klubin dhe për veten e tij pikërisht nga zemërimi kinez.

Ozil është fshirë praktikisht nga interneti në vendin më të populluar në botë kështu që emri dhe mbiemri i tij nuk është më në motorin kinez të kërkimit Baidu. Gjithashtu që nga fundjava Ozil nuk ekziston as në rrjetet sociale kineze Weibo dhe Douyin. E pas reagimit të Ozilit në mbrojtje të ujgurëve ka ardhur dhe ai i Habibit.

“Për hir të Allahut lehtësojuani gjendjen vëllezërve tanë ujgurë” shkroi Habibi në Instagram.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…