Në javët e ardhshme, grupi kriminal rus Wagner mund të humbasë shumicën e të burgosurve që rekrutoi, pasi kontratat e tyre ushtarake gjashtëmujore skadojnë.

Analiza e Institutit për Studimin e Luftës në Mbretërinë e Bashkuar vuri në dukje se Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar vlerëson se mijëra të dënuar që u rekrutuan në vjeshtën e vitit 2022 do të falen dhe lirohen, në përputhje me një premtim nga kreu i Wagner.

Dhe Ministria e Mbrojtjes së Britanisë së Madhe parashikon se kjo do të dobësojë ndjeshëm Wagnerin, i cili tashmë po lufton pasi Kremlini e ndaloi atë të rekrutojë më të burgosur, shkruan Euronews.

Sot Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për të vendosur sanksione ndaj grupit kriminal rus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

​Rama i drejtohet Zelenskyt: Historinë tuaj e kemi përjetuar

Kryeministri Edi Rama, pas fjalës së presidentit ukrainas Volodimir Zelensky në Kuvend,…

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kryeministri i Kosovës, në një bisedë me publicistin e Washington Post, Jason…

Konjufca shkon sot në Hagë për t’i takuar ish-krerët e UÇK-së

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, do të udhëtojë sot për…

Biden do të shkojë në samitin e NATO-s në Spanjë pas takimeve të G7-ës

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, është planifikuar të udhëtojë në Spanjë të…

Kelmendi: Mendësi tipike komuniste!

Pushteti i VV-së nuk e votoi sot Trustin, ku i lejohet qytetarëvë…