Megjithëse gjyqtari i Gjykatës Penale të Shkupit, Goran Boshevski deklaroi një muaj më parë konstatoi se rasti për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski në lëndën “Trajektorja” është vjetruar, Gjykata e Apelit-Shkup rrëzoi vendimin, që do të thotë se Gruevski do të gjykohet akoma për keqpërdorim gjatë ndërtimit të autostradave Shtip-Milladinovcë dhe Kërçovë-Ohër.

Nga Gjykata e Apelit thonë se pas ankesës së Prokurorisë kanë marrë vendim se gjyqtari nuk mund të merrte një vendim të tillë, por vjetërsia e lëndës është konstatuar vetëm me vendim refuzimi, me çka rasti është kthyer përsëri në Gjykatën Themelore Penale të Shkupit. Nga Apeli shtojnë se vendimi ishte anuluar për arsye formale.

Nga Gjykata e shkallës së dytë informojnë se sot refuzuan ankesën e ish-ministrit Mile Janakieski për heqjen e paraburgimit, të cilit iu është caktuar për rastin e “shkallët spanjolle”./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…