Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, i ka bërë thirrje Turqisë që të “shpjegojë” një hartë të diskutueshme që u shpërnda në mediat sociale.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, imazhi tregonte disa ishuj të mëdhenj në detin Egje që pretendohet se i përkasin Turqisë.

Harta thuhet se i është dhuruar Devlet Bahçelit, kreut të një partie nacionaliste aleate me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, nga grupi i ri ultranacionalist “Ujqërit Gri”.

Kreu i organizatës kishte postuar në Twitter një foto të hartës të dielën, duke pretenduar se “flamuri i lavdishëm turk” ishte “uzurpuar nga Greqia”.

“… Ëndërr e ekstremistëve apo politika zyrtare e Turqisë? Një tjetër provokim apo qëllimi i vërtetë? Presidenti Erdogan duhet ta bëjë të qartë qëndrimin e tij për veprimet e fundit të partnerit të tij të vogël të koalicionit”, citohet të ketë qenë reagim i grekëve.

Marrëdhëniet midis Greqisë dhe Turqisë kanë qenë të tensionuara për dekada për një sërë çështjesh, duke përfshirë të drejtat e eksplorimit nënujor dhe sovranitetin e ishujve të pabanuar.

Grindjet e fundit janë fokusuar në ishujt pranë brigjeve të Turqisë, ku Ankaraja akuzon Athinën për “mbajtjen e një pranie ushtarake në kundërshtim me traktatet”.

Greqia ka argumentuar se “po vepron sipas ligjit ndërkombëtar dhe po mbron ishujt e saj përballë armiqësisë turke”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vërtetohen lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me shërbimet sekrete të vendeve të tyre

Lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me politikën e këtyre…

“Reket”, Janeva dhe Zoki 13 së pari do të kontrollojnë dëshmitë, pastaj do të japin deklaratë

E dyshuara e tretë në rastin “Reket”, ish prokurorja speciale publike Katica…

Pas kualifikimit në Botëror, futbollistët serbë veshin fanella me mbishkrime nacionaliste dhe Kosovën e bëjnë Serbi

Pas kualifikimit në Botëror, futbollistët serbë festojnë me mesazhe politiko-nacionaliste Përfaqësuesja e…

Serbia nuk do ta ekstradojë kriminelin e luftës në Bosnje, Vuçiq: Ai është mjek i respektuar

Serbia nuk do të ekstradojë në Bosnje të paditurin për krime lufte…

Tahiri për “Ballkanin e Hapur”: Rama është i vetmuar në këtë rrugë, duhet izoluar

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri e ka cilësuar…