Ish-guvernatori i Bankës Popullore dhe politikani Petar Goshev beson se nuk do të ketë shtet ligjor në vend.

“Kjo është larg nga ajo që duhet të jetë. Ne kemi një gjyqësor selektiv, të korruptuar, në të gjitha nivelet dhe drejtësia dhe ligji nuk shpërndahen siç duhet.

Situata nuk është përmirësuar pas kohës së Gruevskit, ka disa raste dhe disa prej tyre janë si manifestim “këtu po bëjmë diçka”.

Rastet e mëdha nuk patën zgjidhje. Në Maqedoni mund të blesh drejtësi, do të përgjigjesh nëse nuk ke çfarë të paguash. Ju do të jeni përgjegjës për krime të vogla, por nuk do të jeni përgjegjës për qindra miliona para të përvetësuara. Mund të përkufizohemi si shoqëri kleptomane”, tha Goshev në emisionin “Studio 10”.

Ai shpjegon se ka individë që bien në sy, por përgjithësisht nga viti 1990 e në vazhdim kriteret e përzgjedhjes në të gjithat janë në rënie.

“Në fakt nuk kemi kriter. Kush çka mundet dhe kush çka duhet të bëjë”, thotë Goshev.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

​Gucati e Haradinaj nuk ishin në dijeni nëse dokumentet në paketa ishin konfidenciale, thotë mbrojtja

Po mbahet në Hagë konferenca e dytë përgatitore për gjykim në rastin…

Ulet çmimi i naftës, rënie kaq të madhe nuk ka pasur dy vitet e fundit

Në bursat botërore ka rënë sërish çmimi i naftës. Një barel e…

Kushte të mjerueshme në spitalin e Manastirit ku trajtohen pacientët me COVID-19

Pacientët me COVID-19 të cilët trajtohen në spitalin e Manastirit, kanë publikuar…

Navalny do të padisë burgun se nuk po ia lënë Kuranin

Lideri opozitar rus, Alexei Navalny, ka thënë se do ta padisë burgun…

Pas heqjes së kufizimeve, Suedia heq edhe testimin për COVID-19

Suedia ka ndalur testimin në shkallë të gjerë për COVID-19 edhe te…