Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov përsëriti të mërkurën se Moska nuk ndërhyn në punët e Uashingtonit, kur u pyet për një koment mbi procedurat ligjore kundër ish-presidentit amerikan Donald Trump.

“A nuk e keni thënë vetë? Ne nuk ndërhyjmë. Siç e shoh unë, ata janë mirë pa ne”, tha Lavrov.

Më herët të mërkurën, zëdhënësi presidencial rus, Dmitry Peskov u përmbajt nga komentet mbi procedurat gjyqësore kundër Trump. Ai shpjegoi se Moska nuk e konsideronte të pranueshme “ndërhyrjen në asnjë mënyrë në punët e brendshme të Shteteve të Bashkuara” dhe priste që Uashingtoni të vepronte në të njëjtën mënyrë.

Të martën, Trump u akuzua për 34 akuza penale për falsifikimin e të dhënave të biznesit të Organizatës Trump për të varrosur akuzat për lidhje jashtëmartesore me aktoren pornografike Stormy Daniels që u ngritën gjatë fushatës së tij të parë në Shtëpinë e Bardhë në 2016.

Falsifikimi i pasqyrave financiare si të tilla nuk dënohet me burg, por bëhet rrethanë rënduese, nëse falsifikimi është kryer për të mbuluar një krim tjetër./abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Specialja pritet të vendos për vazhdimin apo jo të paraburgimit për Salih Mustafën

Gjykata Speciale ka kërkuar dorëzimin e parashtresave lidhur me rishikimin e masës…

Rritet në 70 numri i të vdekurve në SHBA nga tornado

Guvernatori i shtetit amerikan të Kentakit, Andy Beshear, ka thënë se më…

Gjermania do të dërgojë tanket “Leopard” në Ukrainë

Do lejojë edhe vendet e tjera të dërgojnë tanket e tyre Gjermania…

Durrës: Arrestohet 20 vjeçari nga Kosova i dënuar për vjedhje, grabitje dhe trafikim me qenie njerëzore

Policia e Shqipërisë e ka arrestuar një 20 vjeçar nga Kosova, i…

Prokuroria kërkon paraburgim për dy zyrtarët e Agjencisë Qendrore të Prokurimit

Prokuroria Themelore në Prishtinë, njofton opinionin publik se prokurorët nga Departamenti i…