Nicholas Sarkozy ka financuar në mënyrë të paligjshme fushatën e tij elektorale

Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy është shpallur fajtor nga gjykata franceze për financim të paligjshëm të fushatës elektorale. Ky ishte vendimi i dytë nga gjykata që e shpall atë fajtor për këtë vit.

Sarkozy, ka qenë president i Francës nga viti 2007 deri në 2012 dhe mbi të cilin tashmë rëndojnë akuzat për korrupsion. Gjykata nuk është shprehur ende se çfarë dënimi do t’i jepet ish-presidentit.

Prokurorët  kërkojnë që atij t’i jepet një dënim me një vit burg por në çdo rast pritet që ai ta apelojë vendimin. Sarkozy nuk u paraqit në gjykatë, por u përfaqësua nga avokati i tij, Thierry Herzog. Partia e tij konservatore, thanë prokurorët, shpenzoi gati dyfishin e 22.5 milion Eurove që lejohet sipas ligjit elektoral me  tubime ekstravagante të fushatës dhe më pas punësoi një agjenci të marrëdhënieve me publikun për të fshehur kostot reale.

Ato zgjedhje përfunduan me fitore për rivalin socialist Francois Hollande. Sarkozy ka mohuar akuzat. Ai i tha gjykatës në Qershor se nuk kishte dijeni se si u shpenzuan paratë gjatë fushatës zgjedhore. Kjo ka qenë hera e parë në historinë moderne të Francës që një ish-president dënohet për korrupsion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…