Ish-sekretari i përgjithshëm i qeverisë, Muhamed Zekiri sot ka marrë vendim edhe për 30 ditë paraburgim në burgun “Shkup” në Shutkë, ka konfirmuar për “Fokus” avokati i tij Aleksandar Trajkovski.

Trajkovski konfirmon se i është ofruar prona e paluajtshme si garanci se nuk do të arratisej, por ajo ishte refuzuar nga Gjykata Penale.

Vendimi vjen pas skadimit të muajit të parë të masës për sigurimin e pranisë.

Zekiri është deklaruar i pafajshëm në rastin kur ndiqet për lidhjen e kontratës për shërbime konsulence me një kompani pa prokurim publik, e cila sipas prokurorit ka dëmtuar buxhetin. Përpos Zekirit, të dyshuar për këtë rast janë edhe dy shtetas kroatë. Ata janë të paarritshëm për zbatimin e ligjit dhe për ta është lëshuar urdhërarrest vendor dhe ndërkombëtar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Përfundon debati për ligjin e regjistrimit, përplasje për kategorizimin e qytetarëve

Kuvendi as sot nuk arriti ta miratojë propozim-Ligjin për Regjistrimin e Popullsisë.…

KFOR-i përforcon njesitet ushtarake në Kosovë

KFOR-i ka njoftuar se kanë arritur automjetet dhe pajisjet ushtarake të Batalionit…

Filipçe: Ora policore mund të zgjatet edhe pas 20 prillit

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në pyetjen e gazetarëve në lidhje me…

Vdes ish-kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës “Vatra”

Është ndarë sot nga jeta ish- kryetari i Federatës Pan Shqiptare të…

“Target-Fortesa”, fjalët përfundimtare të Prokurorisë

Në Gjykatën Penale në Shkup, prokurorët Lençe Ristovska dhe Trajçe Pelivanov sot…