Gjykata e Moskës në Lefortovo ka ngritur një aktakuzë të re ndaj liderit të opozitës ruse, Alexei Navalny.

“Gjykata ka marrë një çështje penale kundër Navalnyt, i cili akuzohet për katër akuza për mashtrim dhe një akuzë për shpërfillje të gjykatës”, tha një zëdhënës i gjykatës për Tass.

Procedura penale kundër Navalnyt filloi më shumë se një vit më parë.

Sipas hetuesve, ai vodhi rreth 350 milionë rubla (rreth 4.5 milionë dollarë) të akorduara si donacion për Fondacionin Kundër Korrupsionit, i cili ka statusin e një agjenti të huaj në shteti rus dhe konsiderohet një organizatë ekstremiste.

Navalny akuzohet gjithashtu për mosrespektim të gjyqtares Vera Akimova, e cila shqyrtoi rastin e shpifjes kundër veteranëve të Luftës së Dytë Botërore.

Ai u ndalua pasi u kthye nga Gjermania, ku kaloi pesë muaj duke u shëruar nga helmimi me një agjent nervor për të cilin fajësohej Kremlini, ndërsa autoritetet ruse mohuan çdo përfshirje në këtë rast.

Navalny u dënua me dy vjet e gjysmë burg për shkelje të dënimit me kusht që ai u dënua për mashtrim të dyshuar në vitin 2014.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Në Podgoricë mbledhje e parë e përbashkët e qeverive të Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi

Qeveritë e Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi, sot në Podgoricë…

Kurti: Marrëveshje përfundimtare është ajo që nuk e ndan njohjen nga Serbia prej ulëses në OKB

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, njëherit edhe kryetari i LVV-së, në mbledhjen…

Zviceranët përmes një aksioni dorëzojnë armët dhe municionin

Në këtë aksion është mundësuar të dorëzohen po ashtu edhe armët e…

Ukraina pret mendimin e KE-së për statusin e kandidatit

Komisioni Evropian pritet që më 17 qershor të japë mendimin për t’i…

VIDEO/ Spikerët e lajmeve në Los Anxhelos struken të shpëtojnë kokën kur tërmeti i shkund ‘LIVE’

Juan Fernandez dhe Sara Donchey ishin në transmetim direkt kur Loz Anxhelosi…