Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange, është më afër ekstradimit në SHBA-ve ku do të gjykohet për spiunazh.

Fjala është për një urdhër zyrtar të lëshuar gjatë seancës së sotme, ndërsa për ekstradimin e tij tani nevojitet vetëm vula e ministres së Brendshme, Priti Pattel. Assange ka të drejtë të apelojë vendimin.

Ndërkaq në Shtetet e Bashkuara themeluesi i WikiLeaks kërkohet pasi mbi të rëndojnë 18 pika të aktakuzës sepse në vitin 2010 ishin publikuar mijëra dokumente të klasifikuara. E nëse gjykohet, ai rrezikon të dënohet me burgim të përjetshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Fyerje ndaj Shqipërisë dhe simboleve kombëtare, dënohet me 8.6 vite burg Mondi Kolila! Tubimi u filmua edhe nga ekstremisti grek i vrarë, Kacifa

Gjykata e Gjirokastrës ka dënuar me 8 vjet e 6 muaj burg…

Aktakuza e plotë ndaj Gucatit e Haradinajt

Gjykata Speciale sot ka nisur gjykimin ndaj ish-krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucati…

Aktakuzë kundër ish drejtorit të Regjistrit Qendror

Prokuroria Themelore Publike nga Shkupi ngriti aktakuzë kundër ish drejtorit të Regjistrit…

Publikohen “bomba” për rastin “Monstra”

Vrasja e pesëfishtë në liqenin e Smillkovës ka qenë e paralajmëruar dhe…

Filipçe: Pikën kulminante e presim pas një muaji

Tani për tani askush nuk mund të prognozoj se si do të…