Olaf Scholz ka deklaruar se partnerët e NATO-s në Evropën Lindore mund të mbështeten te Gjermania, sepse ajo po ripajis ushtrinë e saj.

“Në krizën më të madhe evropiane të sigurisë për dekada, Gjermania – ekonomia më e madhe në BE dhe vendi më i populluar – po merr një përgjegjësi shumë të veçantë”, tha Scholz në parlament, raporton Reuters.

Siç shtoi kancelari , Gjermania merr një përgjegjësi të veçantë, jo vetëm për sigurinë e saj, por edhe për sigurinë e aleatëve të saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Këshilli KMK/ Skandaloze: Shaqir Fetai vazhdon me kokëboshësi

Shaqir Fetai e paska vizituar Myftininë e Gostivarit dhe sipas tij, qenka…

Terroristi që vrau rreth 50 persona në Zelandë të Re, dëgjoi këngë për kriminelin serb Karaxhiq dhe Serbinë e fuqishme

Njëri nga terroristët e dy xhamive në Zelandën e Re e ka…

Micotakisi përsëri u angazhua për negociata të BE-së me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Kryeministri grek Kirjakos Micotakis kërkoi që BE-ja të hapë negociata për anëtarësim…

“Green covid pass”, rreziqet e pasaportave të imunitetit

Në gjendjen aktuale ku ndodhen shumica e fushatave të vaksinimit në Evropë,…

Autoblinda turke “Vuran” do të eksportohet në Kosovë

Autoblinda “Vuran 4×4”, e pajisur me mortajë dhe e zhvilluar me bashkëpunimin…