Liderët botërorë kanë dënuar sot skenat në zonat e lëna pas nga forcat ruse ndërsa ato tërhiqen nga rrethi i Kievit.

“Ky krim i tmerrshëm lufte nuk mund të mbetet pa përgjigje,” tha zëvendëskancelari gjerman Robert Habeck në një intervistë për gazetën Bild.

Habeck shtoi: “Unë mendoj se kërkohet forcimi i sanksioneve. Kjo është ajo që ne po përgatisim me partnerët tanë të BE-së”.

Raportohet se në qytetin Bucha, jashtë Kievit, gazetarët kanë gjetur të paktën 20 trupa të shpërndarë në rrugë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vendimi për Shqipërinë: Në Luksemburg do vendoset a do hapë BE bisedimet për anëtarësim

Në Luksemburg janë mbledhur ministrat e çështje europiane të vendeve anëtare të…

Haxhiu: Paraja e pasuria e keqpërdorur duhet të konfiskohet – ajo është e qytetarëve dhe jo e individëve

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se ndër zotimet e para…

“Janë siguruar video-incizime”, Prokuroria prononcohet rreth vrasjes në Çair

Nga Prokuroria thonë se mbrëmjen e djeshme kanë kryer inspektim në Çair,…

Kompania “Besa Trans” është regjistruar në Qystendill, zyre ka në Shkup dhe qytete tjera

Kompania autobusi i së cilës u dogjë në një aksident në autostradën…

“Ata kanë probleme”: Rusia po ecën ngadalë me agresionin e saj në Ukrainë, thotë një zyrtar i NATO-s

Një zyrtar ushtarak i NATO-s pretendon se Rusia “po e ngadalëson përparimin…