Tre avionë ushtarakë rusë që fluturonin pa sinjale transponder janë ‘kapur’ në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin Baltik, tha të mërkurën Luftwaffe e Gjermanisë.

Gjermania dhe Britania dërguan avionë Eurofighter për të identifikuar dy avionët luftarakë Sukhoi Su-27 dhe një avion Ilyushin Il-20, thanë nga Forcat Ajrore Gjermane në twitter.

Aty postuan disa imazhe të avionit rus në mes të fluturimit.

Avionët ushtarakë rusë fluturojnë rregullisht nga Rusia në Kaliningrad dhe mbrapa, që do të thotë se takime të tilla janë mjaft rutinë në rajon.

Gjermania ia dorëzoi Britanisë përgjegjësinë për misionin e policisë ajrore të NATO-s në Balltik në fillim të këtij muaji. Aleatët e NATO-s hyjnë për të mbrojtur hapësirën ajrore atje, sepse Lituania, Letonia dhe Estonia nuk kanë avionët e tyre luftarakë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Spasovski në Samitin BE – Ballkani Perëndimor: Jemi të gatshëm ta fillojmë procesin e negociimit në pajtim me metodologjinë e re

Maqedonia e Veriut në tre vitet e fundit vendosi që seriozisht të…

Analizë tronditëse e medieve kroate: Rusia i jep Serbisë armë që të kthehet në Kosovë

Serbët marrin “dhurata ushtarake” nga Rusia e Bjellorusia që të mund të…

Shaqir Fetai ia llogaritë protokol të dobët Kryeparlamentarit turk Shentop, që nuk e ka paraparë vizitën e “reisit” për t’ia uruar detyrën e falcifikuar në krye të BFI-së

Me rastin e Ditës së Arsimit në Gjuhën Turke, ne Republijën e…

Kryebashkiakja e Barcelonës ndërpret lidhjet me Izraelin, përmend të drejtat palestineze

Kryebashkiakja e Barcelonës ka ndërprerë lidhjet zyrtare të qytetit të saj me…

“Reketi”, VMRO-ja kërkon arrestimin e Zaevit dhe Janevës

Pas publikimit të video incizimeve të rastit “Reket”, partia opozitare VMRO DPMNE…