Ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck po përgatit masa të mëtejshme për të frenuar konsumin e gazit natyror dhe për t’u larguar nga furnizimet tashmë të reduktuara të gazit rus, raporton agjencia gjermane të lajmeve dpa.

Ai tha se qeveria në Berlin po ofron miliarda euro financim për të mbështetur reduktimin në përdorimin e gazit për energji dhe industri.

“Objektet e magazinimit gjithashtu do të mbushen më tej përpara fillimit të dimrit”, tha ai.

Thuhet se termocentralet me qymyr do të ndihmonin në kompensimin e mungesës.

Një projektligj i miratuar nga qeveria gjermane siguron që termocentralet me qymyr që ishin planifikuar të mbylleshin më parë të mbeten në gjendje funksionale.

Gjiganti i gazit rus, Gazprom, njoftoi për reduktime të përsëritura këtë javë të dërgesave të saj përmes gazsjellësit Nord Stream 1 në Gjermani, duke përmendur probleme teknike.

Ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck, e quajti këtë veprim një “vendim politik dhe jo një zgjidhje teknikisht të justifikueshme”.

Evropianët kanë vendosur sanksione financiare, udhëtimi, diplomatike dhe të tjera ndaj Rusisë që kur Presidenti Vladimir Putin urdhëroi dhjetëra mijëra trupa ruse në Ukrainë më 24 shkurt, në pushtimin më të madh të huaj të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore.

Gjermania është tradicionalisht një nga klientët më të mëdhenj të gazit në Rusi.

Gazprom tashmë ka ndërprerë furnizimin me Bullgarinë, Poloninë, Finlandën, Holandën dhe Danimarkën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ukraina fillon një kundërsulm të fuqishëm ndaj ushtrisë ruse

Këshilltari i presidentit ukrainas Volodymyr Zelnsky, ka njoftuar se ushtria ukrainase ka…

2600 të vdekur për 24 orë në SHBA nga Covid-19

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë regjistruar një tjetër rekord të zi.…

Rekord prej gjysmë milioni infektimesh ditore në SHBA

Autoritetet në alarm, nuk përjashtohet ashpërsimi i masave Shtetet e Bashkuara thyejnë…

Diogardi: Dua t’i shoh shqiptarët e Maqedonisë të bashkuar rreth Ziadin Selës

Kryetari i Ligës Shqiptaro-Amerikane, Xhozef Diogardi, më shumë se 30 vite është…

Nisen pjesëtarët e FSK-së për në Shqipëri, Mehaj: Së bashku jemi më të fortë në kohë të vështira

Pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës janë nisur drejtë Shqipërisë për…