Gjermania të hënën dërgoi një anije luftarake në Detin e Kinës Jugore për herë të parë në gati dy dekada, duke u bashkuar me vendet e tjera perëndimore në zgjerimin e pranisë së saj ushtarake në rajon mes shqetësimeve në rritje të Perëndimit mbi ambiciet territoriale të Kinës.

Kjo e fundit pretendon se pretendon pjesë të mëdha të Detit të Kinës Jugore, dhe ka ngritur poste ushtarake në ishujt artificialë në ujëra të pasura me burime gazi dhe stoqe peshku.

Marina amerikane, në shprehjen e forcës për shkak të pretendimeve territoriale kineze, kryen rregullisht operacione “lundrimi falas” në të cilat anijet e saj kalojnë pranë disa ishujve të diskutueshëm. Kina kundërshton këto misione amerikane, duke argumentuar se ato nuk ndihmojnë në promovimin e paqes ose stabilitetit, raporton reuters.

Uashingtoni e ka vendosur kundërshtimin ndaj Kinës në zemër të politikës së saj të sigurisë kombëtare dhe kërkon të sjellë partnerë kundër asaj që ajo e quan politika gjithnjë e më agresive ekonomike dhe të jashtme të Kinës, transmeton Telegrafi.

Zyrtarët në Berlin thanë se anijet gjermane do t’i përmbaheshin rrugëve të zakonshme turistike. Sidoqoftë, fregata nuk pritet të lundrojë nëpër Detin Tajvan, duke hequr dorë nga një aktivitet tjetër i rregullt amerikan i dënuar nga Pekini.

Berlini, megjithatë, e ka bërë të qartë se misioni shërben për të theksuar se Gjermania nuk i njeh pretendimet territoriale të Kinës.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer udhëtoi për në portin Wilhelmshaven për të parë fregatën Bayern të nisë një udhëtim shtatë-mujor gjatë të cilit do të kalojë edhe përmes Australisë, Japonisë, Koresë së Jugut dhe Vietnamit.

Anija pritet të lundrojë në Detin e Kinës Jugore në mes të dhjetorit, duke u bërë anija e parë luftarake gjermane që hyn në rajon që nga viti 2002.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjykata Penale “ngrin” pasurinë e pronarit të bankës Eurostandard Trifun Kostovski

Gjykata Penale ngriu pasurinë e biznesmenit Trifun Kostovski, pronar i Bankës së…

KEDS: Zjarret po rrezikojnë furnizimin me energji për konsumatorët

Zjarret të cilat po ndizen ditëve të fundit, janë duke rrezikuar furnizimin…

Vritet një person në Çair

Para pak çastesh raportohet për një vrasje në Çair, në afërsi të…

Koronavirusi e prek edhe qytetin e Gostivarit

Ka arritur në 43 numri i të pekurve nga virusi korona. Rasti…

Samiti në Tiranë, Zaev: Bashkë jemi më të fortë, konkurrues dhe afër tregjeve të BE-së

Mediat maqedonase kanë zbardhur fjalën e kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran…