Gjermania të hënën dërgoi një anije luftarake në Detin e Kinës Jugore për herë të parë në gati dy dekada, duke u bashkuar me vendet e tjera perëndimore në zgjerimin e pranisë së saj ushtarake në rajon mes shqetësimeve në rritje të Perëndimit mbi ambiciet territoriale të Kinës.

Kjo e fundit pretendon se pretendon pjesë të mëdha të Detit të Kinës Jugore, dhe ka ngritur poste ushtarake në ishujt artificialë në ujëra të pasura me burime gazi dhe stoqe peshku.

Marina amerikane, në shprehjen e forcës për shkak të pretendimeve territoriale kineze, kryen rregullisht operacione “lundrimi falas” në të cilat anijet e saj kalojnë pranë disa ishujve të diskutueshëm. Kina kundërshton këto misione amerikane, duke argumentuar se ato nuk ndihmojnë në promovimin e paqes ose stabilitetit, raporton reuters.

Uashingtoni e ka vendosur kundërshtimin ndaj Kinës në zemër të politikës së saj të sigurisë kombëtare dhe kërkon të sjellë partnerë kundër asaj që ajo e quan politika gjithnjë e më agresive ekonomike dhe të jashtme të Kinës, transmeton Telegrafi.

Zyrtarët në Berlin thanë se anijet gjermane do t’i përmbaheshin rrugëve të zakonshme turistike. Sidoqoftë, fregata nuk pritet të lundrojë nëpër Detin Tajvan, duke hequr dorë nga një aktivitet tjetër i rregullt amerikan i dënuar nga Pekini.

Berlini, megjithatë, e ka bërë të qartë se misioni shërben për të theksuar se Gjermania nuk i njeh pretendimet territoriale të Kinës.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer udhëtoi për në portin Wilhelmshaven për të parë fregatën Bayern të nisë një udhëtim shtatë-mujor gjatë të cilit do të kalojë edhe përmes Australisë, Japonisë, Koresë së Jugut dhe Vietnamit.

Anija pritet të lundrojë në Detin e Kinës Jugore në mes të dhjetorit, duke u bërë anija e parë luftarake gjermane që hyn në rajon që nga viti 2002.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…