Qeveria gjermane në vitin 2019 autorizoi një shumë rekord për eksportin e armëve.

”Deri më 15 dhjetor, qeveria ka autorizuar eksporte në vlerë 7,95 miliardë euro (8,82 miliardë dollarë), shifra më e lartë që nga viti 2015”, sipas Ministrisë gjermane të Ekonomisë.

Rekordi pasoi një rënie trevjeçare në 2015.

Në krahasim me 2018, eksportet e autorizuara u rritën me 65%.

Rreth 1,77 miliardë euro eksporte të armëve u destinuan për Hungarinë, anëtare e NATO-s, ndjekur nga Egjipti (802 milionë dollarë) dhe SHBA (483 milionë).

Autorizimet janë rritur ndjeshëm që nga fillimi i vitit 2019.

Deri në mes të vitit, lejet e eksportit kishin tejkaluar ato të të gjithë viteve të kaluara.

Ministri gjerman i Ekonomisë, Peter Altmaier tha se ”kjo ishte për shkak të procesit të gjatë të formimit të një qeverie të re pas zgjedhjeve të vitit 2017, e cila krijoi një rezervë të vendimeve”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…