Gjashtë persona kanë vdekur pasi një aeroplan u rrëzua në juglindje të Alaskës, sipas Rojës Bregdetare të SHBA-së.

“Një ekuipazh i helikopterit MH-60 Jayhawk nga Stacioni Ajror i Rojës Bregdetare u gjet në rrënoja në orën 2:37 pasdite dhe uli dy notarë shpëtimi të cilët nuk raportuan asnjë të mbijetuar”, tha Roja Bregdetare.

Në bordin e aeroplanit ishin pesë pasagjerë dhe një pilot, të identifikuar nga zyrtarët si një aeroplan fluturues, i operuar nga kompania për ndonjë gjë juglindore Aviation.

Kishte mjegull dhe shi të lehtë në zonë në kohën e përplasjes, sipas Rojës Bregdetare, me erë të moderuar dhe dukshmëri dy milje, raporton cnn.

Trupat e Shtetit të Alaskës dhe Rojet Bregdetare filluan kërkimin e tyre pasi ajo u zhduk herët të enjten, të paralajmëruar në zonë nga një radio fener që tregon pozicionin e urgjencës i cili automatikisht siguron vendndodhjen e tij në një thirrje shqetësimi.

Pesë pasagjerët ishin mysafirë në një anije lundrimi Holland America Line, konfirmoi kompania. New Amsterdam është në një udhëtim shtatë ditor në Alaska që u nis nga Seattle. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…