Qasja e kryeministrit Albin Kurti në takimin e së hënës është e papranueshme për partinë jo parlamentare “Fjala”. Kryetari i saj, Gëzim Kelemendi, në Sytë 7 në Klan Kosova, tha se Kurti ka ndryshuar qëndrim rrënjësor nga të qenit në opozitë, e tani në pushtet.

Sipas tij, Kosova nuk duhet ta falë kurrë krimin që ka bërë Serbia. Madje, Kelmendi, tha se edhe Kurti kërkonte dikur që Serbia të kërkojë falje për gjenocidin e bërë e t’i kthej te pagjeturit në Kosovë.

Kelmendi, në Sytë 7, tha se pika e 7 e planit evropian, është tejet e papranueshme, pasi aty Kisha Ortodokse, përcaktohet ekskluzivisht vetëm serbe. Sipas tij, në Kosovë ka edhe ortodoksë nga përkatësi të tjera etnike, dhe jo vetëm serbe, andaj nuk duhet lejuar termi specifik Kisha Ortodokse Serbe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shtëpia e Bardhë evakuohet pjesërisht pasi një dron hyn në zonën e ndaluar

Shtëpia e Bardhë u evakuua pjesërisht herët në mëngjes të mërkurën, pasi…

Tateshi për masat në Ramazan: Janë vonuar, nuk duhej të ndodhte vala e tretë

Bekim Tateshi në ClickPlus refuzoi të japë parashikimin e tij, për atë,…

As presioni i SHBA’së nuk ia “la shenjë” BE’së karshi çështjes së liberalizimit të vizave

Raportuesja e BE’së për Kosovën, Viola Von Cramon, ka këputur sot shpresat…

LSDM për rastin e Muhamed Zekirit: “Secili duhet të mbajë përgjegjësi për vete”

LSDM ka reaguar në lidhje me paraburgimin e Muhamed Zekirit, si dhe…

MPJ: Nuk ka detyrime të reja mes Shkupit dhe Sofjes!

Nga Ministria e Punëve të Jashtme sot kanë hedhur poshtë të gjitha…