Kandidati për president në zgjedhjet e ardhshme në Republikën e Bullgarisë, profesori Atanas Grexhikov në emisionin “Ballë për ballë” të televizionit bullgar BTV i komentoi marrëdhëniet ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Gerxhikov porositi se duan integrimi i të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor, duke e përfshirë edhe Republikën e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian.

Sipas profesorit ata duhet t’i plotësojnë obligimet e Marrëveshjes për fqinjësi dhe bashkëpunim.

“Derisa këto obligime nuk pranohen, Bullgaria nuk duhet të nënshtrohet në kurrfarë presioni”, deklaroi ai.

Sipas Gerxhikov, në 24 orët e fundit për herë të parë ka pasur sinjale pozitive dhe ai shfaqi shpresë se ata nuk do të jenë edhe një premtim pa mbulim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…