“Andaj edhe kërcënimet që i bën, kërkojnë një përgjigje të përbashkët, një përgjigje të unifikuar me qëllim që strategjitë e tilla të mos funksionojnë në vendin tonë”.

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka pritur sot në takim homologen nga Sllovenia, Tanja Fajon.

Në një konferencë për media, Gërvalla ka theksuar se Serbia është aleatja më e afërt e Rusisë.

“Kosova në vazhdimësi nuk e ka fshehur aspiratën e saj për tu anëtarësuar në NATO. E dimë që edhe brenda NATO-s dhe BE-së ka biseda intensive për situatën tonë”.

“Nuk mund ta heq faktin që fqinji ynë Serbia është aleati më i afërt i Rusisë – madje ka edhe marrëveshje të lidhura rreth politikës së jashtme të koordinuar”.

“Andaj edhe kërcënimet që i bën, kërkojnë një përgjigje të përbashkët, një përgjigje të unifikuar me qëllim që strategjitë e tilla të mos funksionojnë në vendin tonë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Arrestohet një person nga rrethi i Sarajit, i konfiskohen armë dhe municion

Nga MPB njoftojnë se gjatë ditës së djeshme kanë arrestuar një 57-vjeçar…

Gjermania ofron mbrojtje për dezertorët rusë

Dezertorët rusë, të cilëve u kanosen represione të rënda, mund të aplikojnë…

Vërejtën me dron qindra mina antitank dhe municion, ukrainasit hedhin në erë arsenalin e rusëve

Pamjet e filmuara nga ajri, shfaq shpërthimin masiv dhe tymin e zi…

“Janë siguruar video-incizime”, Prokuroria prononcohet rreth vrasjes në Çair

Nga Prokuroria thonë se mbrëmjen e djeshme kanë kryer inspektim në Çair,…

Publikohen pamjet në rastin e Tyre Nichols, ai u qëllua brutalisht 9 herë brenda 4 minutave

Zyrtarët e qytetit të Memphis kanë publikuar videon prej më shumë se…