Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, ka folur për trupat e grupit “Wagner” në Kosovë.

Ajo tha se presidenti rus, Vladimir Putin, si në vitin 1999 që ka çuar trupa në Prishtinë, këtë po e vazhdon edhe sot, teksa shtoi se pa prezencën e NATO-së në Kosovë do të kishte luftë.

“Në vend të sanksioneve ndaj agresorit, Rusisë, Serbia në mënyrë aktive e vë veten në dispozicion si inkubator për bizneset ruse. Prandaj, Serbia mbështet luftën e Rusisë në Ukrainë dhe ajo para OKB-së s’ka vlerë sepse i ka ndihmuar Rusisë që në mënyrë barbare ta shkatërrojë Ukrainën”, tha Gërvalla.

Tutje, ajo tha se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq dhe ministri i Jashtëm, Ivica Daçiq, kanë qenë mbështetës entuziastë të një lufte të tmerrshme të Rusisë në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rreziku bërthamor më i lartë që nga kriza e raketave kubane e vitit 1962

Presidenti amerikan, Joe Biden ka thënë se rreziku bërthamor aktualisht është në…

Prokuroria: Vrasësit ishin me maska, punohet për t’i kapur

Prokurori publik kujdestar bash kë me policët,sonte kanë kryer hetim në objektin…

Çulev paralajmëron masa të reja

Ministri teknik i Punëve të Brendshme, Naqe Çulev sot njoftoi se do…

Gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së parashihet të fillojë në vitin 2021, juristët shohin vështirësi për avokatët

Prokuroria e Specializuar dhe avokatët mbrojtës kanë mosmarrëveshje për datën se kur…

Shkon në 31 numri i të prekurve me koronavirus, të infektuar mjekë dhe infermierë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se numri i të prekurve…