Një gazetare e televizionit shtetëror rus thotë se Lufta e Tretë Botërore tashmë ka nisur, pas fundosjes së “Moskva”, anija e Flotës së Detit të Zi.

Zyrtarët kanë refuzuar të pranojnë pretendimet e Ukrainës se ajo goditi anijen me raketa, një operacion i cili do të ishte një nga sukseset më të mëdha ushtarake të Kievit që nga fillimi i pushtimit.

Por Russia 1, një “zëdhënës” i Kremlinit që ka përkrahur luftën, iu afrua pranimit që Ukraina e fundosi anijen duke kërkuar një përgjigje dërrmuese.

Olga Skabeyeva, një nga propagandistët kryesorë të Vladimir Putinit, u tha shikuesve se mbështetja perëndimore ishte konflikt i drejtpërdrejtë me Rusinë, duke thënë: “Ajo në të cilën është përshkallëzuar mund të quhet me siguri Lufta e Tretë Botërore”.

“Kjo është plotësisht e sigurt”.

“Tani ne patjetër po luftojmë kundër infrastrukturës së NATO-s, nëse jo vetë NATO-s. Ne duhet ta pranojmë këtë”.

Dhe një i ftuar në emision e krahasoi fundosjen e Moskva-s me një sulm në tokën ruse, pavarësisht insistimit të Kremlinit që u rrëzua për shkak të një zjarri, shkruan Metro.co.uk.

Ai përdori gjithashtu fjalën “luftë”, e ndaluar në Rusi, dhe duhej t’i kujtohej terminologjia e miratuar nga qeveria “operacion special ushtarak” dhe tha se Kievi duhet të shkatërrohej.

Burime pro-Kiev thonë se “Moskva u tërhoq” duke përdorur drone për të ngatërruar sistemet e saj të mbrojtjes kundër raketave.

Me armët e saj të shpërqendruara, dy raketa lundrimi Neptun u qëlluan nga toka dhe goditën anën e portit të anijes luftarake.

Sulmi shkaktoi një shpërthim, Rusia tha se të gjithë 500 anëtarët e ekuipazhit në bord u evakuuan, por ka të ngjarë të ketë pasur viktima.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Delegacioni i Ministrisë së Drejtësisë takon të ndaluarit në Qendrën e Paraburgimit në Hagë

Delegacioni i Ministrisë së Drejtësisë në krye me zëvendësministrin Blerim Sallahu, ka…

Mbi 425 mijë qytetarë presin për t’u vaksinuar

Rritet numri i qytetarëve të vaksinuar. Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë tregon…

Përmbyten numër i madh i shtëpive në Kërçovë prej vërshimeve të shiut

Vërshimet intensive të shiut kanë krijuar shumë probleme për banorët e Kërçovës.…

Rama publikon pamje nga Rruga e Arbrit, tregon se kur do të hapet për qarkullim

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama mëngjesin e sotëm e ka nisur duke…

Policia kufitare arreston dy të dyshuar dhe parandalon kontrabandën me armë dhe mallra

Departamenti Policisë Kufitare në vazhdën e angazhimeve dhe planifikimeve operacionale, për luftimin…