Gazetari Shërbimit të Radios Evropa e Lirë, Maryan Kushnir, pësoi një tronditje gjatë një sulmi rus ndaj forcave ukrainase jashtë Kievit në orët e hershme të mëngjesit të 11 marsit.

Kushnir, i cili ishte i përfshirë me trupat ukrainase, raportoi se sulmi ndodhi rreth orës 3 të mëngjesit në qytetin Baryshivka, rreth 35 kilometra në lindje të kryeqytetit.

Ishte e paqartë nëse ishte një sulm ajror apo një sulm me raketë.

“Ata goditën vendin ku unë isha pranë një stadiumi që është përdorur për stërvitje”, tha Kushnir. “Ushtarët po qëndronin aty dhe disa prej tyre u plagosën…. Disa njerëz u plagosën, por unë e di me siguri se askush nuk u vra”.

Kushnir ka punuar për Radion Evropa e Lirë që nga viti 2015 dhe ka mbuluar luftën me Rusinë që kur Moska sulmoi Ukrainën më 24 shkurt.

Luftimet në zonën e Kievit janë bërë gjithnjë e më intensive ditët e fundit pasi forcat ruse kërkojnë të rrethojnë qytetin përballë rezistencës së fuqishme ukrainase.

https://www.rferl.org/a/31748648.html?utm_medium=affiliate&utm_campaign=RFE-player31748648&utm_source=telegrafi.com/&utm_content=player

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Luftë e hapur”, Kina akuzon G7-tën për manipulim: Boll i cenuat interesat tona!

Kina shpërtheu në akuza ndaj G7-tës për manipulim politik pasi liderët e…

Një viktimë dhe 7 raste të reja me Covid-19, shërohen 47 pacientë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë realizuar 113 teste,…

Reagon Rama: Sot në 18.00 do flas për Klodian Rashën

Kryeministri Edi Rama në një status në twitter njofton se sot në…

Padia për Bexhetin, Anti-korrupsioni e ka dorëzuar nismën

29 ditë pas konstatimit se kryetari i Sarajit Blerim Bexheti duhet të…

Fejzi Hajdari: El Cheka flet me guximin e fakteve, argumenteve dhe provave

Botuesi i gazetës “Lajm”, Fejzi Hajdari, përmes rrjetit social facebook ka komentuar…