Kryeqyteti ukrainas, Kievi, vijon të jetë i paprekur nga ushtria ruse dhe kontrollin e kanë forcat ukrainase.

Këtë gjë e konfirmon edhe korrespondenti i BBC në Kiev, James Waterhouse, i cili thotë se qyteti është aq i qetë sa mund të dëgjosh erën që fryn.

Ai ndodhet pranë qendrës së qytetit dhe tregon se gjithçka është shumë e qetë.

Prapa meje, në katedralen e Shën Sofisë mbahet një meshë e organizuar nga krerët e kishës. Presidenti Zelensky ka mbajtur një fjalim dhe foli për Ukrainën që është me bashkuar se kurrë gjatë 7 ditëve të fundit se sa ka qenë në 30 vite. Ai foli për sulmin me raketa në antenën e televizionit”, tregon gazetari i BBC duke raportuar nga Kievi.

“Por këtu është një qetësi e pakëndshme, nëse kemi parasysh atë që po shohim në Kharkiv dhe avancimin e trupave ruse drejt jugut. Qytetet kyçe të Ukrainës, me përjashtim të Khersonit, po përballen gjithnjë e më shumë e avancimin rus, por për momentin po rezistojnë”, vijon raportimi nga kryeqyteti ukrainas i korrenspondetit të BBC. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Detaje të reja për dy fëmijët në Shkup: Babai i ka mbyllur në veturë dhe ka shkuar në aheng

Mbrëmë, gjysmë ore pas mesnate në Bulevardin Video Smilevski – Bato në…

“Mos ndani informacione me Malin e Zi”, Escobar paralajmëron NATO-n

Zëvëndësndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën dhe Ballkanin, Gabriel Escobar…

Rusia pranon se ka pësuar humbje të rëndësishme ushtarake në Ukrainë

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov pranoi shkurtimisht të enjten se Rusia kishte…

Serbia nuk ka kapacitete për të siguruar mbarëvajtjen e zgjedhjeve, policia hungareze shfaqet në Beograd

Serbia po organizon zgjedhje të trefishta, ku qytetarët po votojnë për të…

​Von Cramon për liturgjinë në kishën në kampus: S’e di nëse është provokim nga serbët

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon, komentoi liturgjinë e…