Gazetari amerikan Evan Gershkovich është paraqitur në gjykatë në Moskë për të apeluar kundër ndalimit të tij.

Ai u arrestua në qytetin e Yekaterinburgut ndërsa punonte për gazetën Wall Street Journal (WSJ) dhe u akuzua për spiunazh.

Ambasadorja e SHBA në Rusi, Lynne Tracy ishte e pranishme në sallën e gjyqit.

Gershkovich, 31 vjeç, u arrestua më 29 mars. Ai mund të përballet me 20 vjet burgim nëse shpallet fajtor për spiunazh.

Rusia pretendon se ai po përpiqej të merrte informacione të klasifikuara të mbrojtjes për qeverinë amerikane, raporton BBC.

Me arrestimin e tij është hera e parë që Moska akuzon një gazetar amerikan për spiunazh që nga koha sovjetike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gjermania kapë tre avionë ushtarakë rusë mbi Detin Baltik

Tre avionë ushtarakë rusë që fluturonin pa sinjale transponder janë ‘kapur’ në…

Planeti po ‘digjet’, pse valët e të nxehtit në botë po bëhen më intensive?

Kur leximet e temperaturës filluan të vijnë nga stacionet e motit në Antarktidë në…

Von Cramon: Kosova dhe Serbia ta shqyrtojnë seriozisht ofertën e Parisit dhe Berlinit

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon, ka deklaruar se…

Gjermania dëshiron të blejë tanket “Leopard 2” që ia kishte shitur Zvicrës

Gjermania dëshiron të blejë tanke kryesore luftarake “Leopard 2”, të cilat më…

Incidenti me armë zjarri në Zubin Potok, flasin nga grupi i organizatorëve të ecjes: Të shtënat ishin shumë afër

Një grupi prej mbi 50 personave nga “Kosovo Mountain Club” të cilët…