Laris Gajser në radio Capodistria ka deklaruar se ai e ndjek situatën në Maqedoni që nga viti 2015.
Ai ka thënë se ka vuajtur shumë duke e parë së popullatës në Maqedoni po i merret soverniteti me ndërrimin e emrit, identitetit.
“Për të ndryshuar emrin është dashur të vendoset një person i cili do të bëj këtë ndryshim. Do të thoja tre vite më parë është bërë një grusht shtet”, ka thënë Gais, raporton SHENJA.
Sipas tij rruga për në NATO është e hapur edhe nuk e pengon askush.
“Nuk është i vërtet skenari që flitet se ne jemi pengesë për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe BE. Duhet sa më shpejtë të ndryshohet kryeministri për të vazhduar rrugën drejt BE-së. Kam dëgjuar se jam dorë e zgjatur e Orbanit dh Salvinit. Është e pa vërtet. Nuk e njoh Salvinin dhe Orbanin. Kam takuar njerëzit e Gruevskit, kamë dënuar metodat e tyre, kjo mund të vërtetohet, se sistemi i tij ka qenë i korruptuar”, ka thënë Gajser.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Bisedimet, Ukrainë-Rusi arrijnë dakordësi për evakuimin e civilëve

Ukraina thotë se kanë arritur dakordësi me palën ruse për të evakuuar…

SHBA-ja dhe Shqipëria akuza Rusisë për armët kimike

Kremlini ka përdorur OKB-në për propagandë Gjashtë shtete anëtare të OKB-së, SHBA-ja,…

BE’ja thotë se marrëveshja për Brexit nuk rihapet

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Mina Andreeva, tha se këshilltari David Frost zhvilloi…

Kërkohet që çështja e Luginës së Preshevës të trajtohet në OKB

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës po lobojnë në Shtetet…

Tetë të vdekur në Kosovë nga COVID-19 dhe 119 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK…