Një varrim për një ushtar ukrainas, i cili ra në krye të detyrës teksa mbronte vendin e tij është kthyer në një masakër. Rusia ndërmori një sulm me raketa duke lënë të vrarë 51 persona në fshatin ukrainas Hroza. Mes viktimave ishte edhe një fëmijë 6-vjeçar.

Kjo është masakra më e rëndë e shkaktuar nga lufta në rajonin e Kharkiv. Sipas burimeve mediave të huaja, në qytetin afër Kupiansk nuk ka objektiva ushtarake në zonë dhe as nuk ka pasur ushtarë të pranishëm.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës fajësoi Rusinë për sulmin dhe tha se nuk kishte objektiva ushtarakë në zonë. Rusia nuk e ka komentuar drejtpërdrejt sulmin. Ushtari ishte varrosur më parë në Dnipro, por të afërmit e tij thanë se donin ta rivarrosnin në fshatin e tij të lindjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shënohen viktima nga përmbytjet në Spanjë

Pas një numri rekord zjarresh në verë, Spanja është shndërruar në vendin…

Ukraina identifikon 600 rusë të dyshuar për krime lufte

Kryeprokurorja e Kievit, tha se Ukraina ka identifikuar 600 rusë të dyshuar…

Çekia dëbon 18 diplomatë rusë

Dyshime për përfshirje në shpërthimin e depos së armëve në 2014 Çekia…

Zvicra mund të ‘thyejë’ traditën shekullore për Ukrainën – shefi i OKB-së paralajmëron se “bota po shkon drejt ‘luftës më të gjerë”

Zvicra është afër “thyerjes” së traditës shekullore si një shtet neutral, pasi…

Jep dorëheqje ministri i Shëndetësisë në Austri

Ministri i Shëndetësisë i Austrisë, Rudolf Anschober, tha se jep dorëheqje nga…