Paqeruajtësit e KFOR-it dhe Forca e Sigurisë dhe Kosovës do të vazhdojnë bashkëpunimin në kuadër të mandateve që kanë, në shërbim të sigurisë së gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës. Kështu u tha gjatë një takimi që ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci zhvilloi me komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia.

Ky i fundit fillimisht e uroi ministrit Maqedonci në krye të Ministrisë së Mbrojtjes, derisa siguria në vend ishte teme boshte e takimit.

Nga ana e tij, ministri Maqedonci shprehu falënderimin për vizitën e tij si dhe mirënjohjen për kontributin e KFOR-it, në shërbim të sigurisë së vendit, por edhe në sigurinë rajonale. Gjithashtu, ministri Maqedonci e njoftoi gjeneralin Ristuccia, lidhur me proceset aktuale si dhe për objektivat e FSK-së për integrim euroatlantik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kurti: Adresimi i krimeve të luftës, i domosdoshëm – ugjencë e veçantë çështja e të pagjeturve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është deklaruar pas takimit, ku ndër të…

Gjermania i dërgon Ukrainës armën e saj më të fuqishme

Stërvitja e ushtarëve ukrainas sa i përket përdorimit të topave gjermanë, do…

Ky është mërgimtari që i dha 100 mijë euro për fondin “Kurti”

Fondi Emergjent i Qeverisë për Covid-19 sot ka pranuar edhe 100 mijë…

Buçitjet nga motoçikleta u dukën si gjuajtje armësh, paniku në Nju-Jork

Ngjarjet e fundit në ShBA kanë shkaktuar panik te qytetarët amerikanë. Kjo…

BE-ja u kërkon vendeve anëtare të rimbushin rezervat e municionit

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, është ankuar…