Ka përfunduar mbledhja e përgjithshme e partisë më të madhe në pushtet, Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë. Në përfundim të saj ka dhënë një intervistë për shtyp vetë kryetari i saj, Zoran Zaev.

Sipas tij janë shkruar të gjashtë nënkryetarët e LSDM-së: Frosina Remenski, Damjan Mançevski, Oliver Spasovski, Muhamed Zeqiri, Bllakgoja Boçvarski, Petre Shilegov.

Po ashtu është shkarkuar edhe Sekretari i Përgjithshëm të LSDM-së, Aleksandër Kiracovski. Në vendin e tij është emëruar Lupce Nikollovski nga Ministri i Bujqësisë. Zaevi tha se ende nuk dihet se kush do të vijë në vendin e Nikollovskit në Ministrinë e Bujqësisë.

Kryeministri paralajmëroi se së shpejti do të fillojnë edhe ndryshimet në pushtetin ekzekutiv. Ai tha se vendimet për shkarkimin e ministrave aktualë do të sillen së bashku me emrat e rinj.

Megjithatë Zaevi sonte nuk publikoi asnjë emër apo shkëmbim resorësh. Ai paraprakisht shkarkoi 78 kryetarët e degëve nëpër komuna, ndërsa tha se të njëjtit kanë të drejtë të kandidojnë përsëri ndërsa gjithashtu një pjesë e tyre do të rizgjidhen për shkak të sukseseve në zgjedhje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…